Uczulenie na biżuterię – przyczyny, objawy, rozwiązania

Uczulenie na biżuterię jest coraz częściej występującym zjawiskiem, choć nie ma osobnego terminu medycznego. Jeśli więc przez noszenie niklowego pierścionka lub kolczyków z chromu pojawiają Ci się zaczerwienia, w tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości i obawy związane z tym rodzajem alergii.

Złoto, srebro, platyna?

Mówi się, że „prawdziwa” biżuteria nie uczula – jedynie ta „sztuczna”. Faktycznie, metale takie jak złoto, platyna i srebro uczulają stosunkowo rzadko, choć to nie znaczy, że wcale. Alergie związane z noszeniem złota, srebra i platyny są najczęściej wywołane wyrobami o niskiej próbie (od 8 do 10 karatów). Zależność jest prosta - im niższa próba, tym mniejsza zawartość metalu szlachetnego w stopie. Wówczas zawiera większą ilość metali nieszlachetnych, które bezpośrednio przyczyniają się do reakcji alergicznej.

Takimi metalami są nikiel i chrom, które często są „uzupełniaczami” w różnego rodzaju biżuterii. Uczulenie na nikiel ma aż 17% dorosłych i 8 % dzieci na świecie – jest więc najczęstszym i najsilniejszym alergenem znajdującym się w błyskotkach. Lepiej ich unikać – nawet, jeśli nie zauważyłeś wcześniej u siebie żadnych niepokojących objawów.

Nie tylko zaczerwienienie

Zaczerwienienie, wysypka i swędzenie to pierwsze objawy, które powinny dać Ci do myślenia. Jeżeli na tych się skończy, masz szczęście – w istocie alergia wywołana biżuterią może przynieść poważniejsze konsekwencje. Jakie?

czernienie skóry (tzw. czarny dermografizm) – powstaje wskutek oddzielenia cząstek metali od biżuterii i ich osadzenia na skórze. Wówczas wchodzą w reakcję chemiczną z Twoim organizmem, czego rezultatem jest ów zaczernienie w miejscu noszenia biżuterii. Jest to często spotykana sytuacja u osób z alergią na kolczyki, pierścionki czy bransoletki.

Stan zapalny skóry (tzw. alergiczny wyprysk kontaktowy) – występuje w postaci grudki wysiękowej i pęcherzyka, którym mogą towarzyszyć większe rumienie. Czasami pojawia się także swędzenie i obrzęki skóry. Do stanu zapalnego po kontakcie z biżuterią dojdzie znacznie szybciej, jeżeli skóra jest uszkodzona.

Co robić?

W przypadku wystąpienia stanu zapalnego skóry należy miejscowo zaaplikować maść zawierającą przeciwzapalne kortykosteroidy, a jeśli to nie pomoże – udać się do dermatologa lub alergologa. Oczywistym też jest, że musisz zrezygnować z noszenia biżuterii powodującej reakcje alergiczne, by nie narazić się na powrót nieprzyjemnych objawów.

Zostaw komentarz

* Imię:
* Email: (nie publikowany)
   Strona: (Url strony z http://)
* Komentarz
KOD Z OBRAZKA